facebook youtube

Sztuki Walki/ Taekwondo

taekwondo

Nazwa taekwondo składa się ze słów języka koreańskiego: tae oznaczającego stopę, kwonoznaczającego pięść oraz do oznaczającego drogę lub filozofię życia. Nazwę taekwondo przyjęto 11 kwietnia 1955 roku, za zgodą większości koreańskich mistrzów sztuk walki, w celu połączenia wielu zróżnicowanych stylów (takich jak kongsudo, taekkyon, kwonbop, subak, tangsudo) pod nazwą taesoodo. Za głównego twórcę tej sztuki walki uważa się mistrza Choi Hong Hi. On jest także autorem nazwy taekwondo obowiązującej od 1957.

taekwondo
Podstawę taekwondo stanowią: system założeń filozoficzno-moralnych, techniki podstawowe (przede wszystkim nożne), ściśle określone układy formalne (w organizacji WTF jest 17 układów zwanych poomsae). Współzawodnictwo sportowe obejmuje przede wszystkim walkę i układy formalne.


taekwondo
Regulamin zawodów WTF pozwala uderzać w twarz tylko nogą (pięścią można tylko w korpus - dlatego w WTF stosuje się głównie techniki nożne i nie używa się rękawic). Na zawodach organizowanych przez WTF walczy się z pełnym kontaktem.


Taekwondo WTF, dzięki jasnym zasadom i dużej widowiskowości, zawitało na olimpiadzie w Seulu (1988) jako dyscyplina pokazowa. Obecnie, od igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), Taekwondo WTF jest pełnoprawnym sportem olimpijskim.

Zapraszamy na treningi